Seat Ibiza – auto ze sportowym zacięciem i długą historią

Samochody

Jedną z cech charakterystycznych modeli Seata są nazwy nadawane od niezwykłych miejsc. Przykładowo Seat Ibiza ma jednoznacznie kojarzyć się z energią, młodością i pozytywną atmosferą. To właśnie śródziemnomorski temperament i pozytywne odniesienia sprawiają, że hiszpańskie samochody są takie popularne w naszym kraju. Niedawno na rynku pojawił się nowy Seat Ibiza – czego możemy się po nim spodziewać?

SEAT Ibiza – ile to już generacji?

Seat Ibiza ma swoje początki w latach 80. ubiegłego wieku. Części elementów tamtych samochodów były projektowane wspólnie z producentami pracującymi w Porsche. W latach 90. pojawiła się tzw. II generacja, którą stworzono na bazie Volkswagena. Seat Ibiza III generacji pojawił się na początku XXI wieku. Jego produkcja trwała 6 lat, a za projekt na bazie VW odpowiada Walter de Silva. Model doczekał się także sportowych wariantów – Cupra i FR. Cechą charakterystyczną tej generacji była trwałość, bezawaryjność i tania eksploatacja. IV generacja to uderzenie w segment B aut osobowych. Debiut przeprowadzono podczas wystawy w Genewie w 2008 roku, a produkcja trwała 9 lat. Nowy Seat Ibiza V generacji to mocne podkreślenie sportowego charakteru i komfortowej jazdy w warunkach miejskich.

SEAT Ibiza – zmiany techniczne

Nowy Seat Ibiza doczekał się ważnych zmian w ofercie silnikowej. Zmodernizowane jednostki napędowe, spełniają wysokie wymagania norm diesla. Nic więc dziwnego, że znacząco wzrosła sprzedaż modeli umożliwiających mocne przyśpieszenie. Wolniejsze warianty nadrabiają natomiast ekonomicznością. W ofercie obecnie znajdują się:

Silniki benzynowe:

  • 1.2 (69 KM), 1.4 (86 KM) i 1.6 (105 KM) – wersje podstawowe.
  • 1.2 (60 KM), 1.4 TSI (150 KM, dla wersji FR) oraz 1.4 TSI (180 KM, dla wersji Cupra) – od 2009 roku.

Diesle:

  • 1.4 TDI (80 KM), 1.9 TDI (90 KM), 1.9 TDI (105 KM) – wersje podstawowe.
  • 1.6 TDI CR (90 KM), 1.6 TDI CR (105 KM) i 2.0 TDI CR (143 KM, dla wersji FR) – od 2009 roku.

Nowy Seat Ibiza przyciąga uwagę

Nowy Seat Ibiza ma wiele do zaoferowania. Jego wnętrze odpowiada potrzebom użytkowników. Deska rozdzielcza to intuicyjny ekran dotykowy i panel klimatyzacji. Zegary za kierownicą mają sportowy charakter. Całość zachowuje ciemną tonację ze złotawymi elementami. Seat Ibiza to przede wszystkim funkcjonalność i zaufanie. Miejskie auto o sportowym zacięciu posiada wygodne fotele i bagażnik o pojemności 292 l. Nadwozie ma łagodniejszą linię od poprzedników i współczesne akcenty w designie. Korekta dosięgła także przednie światła oraz zderzak. Te rozwiązania skierowane są do użytkowników, którzy pomimo miejskiego przeznaczenia, liczą na dawkę emocji oraz dynamikę jazdy. 

Seat Ibiza – opinie

Nowy Seat Ibiza kontynuuje udaną ścieżkę swoich poprzedników. W opinii użytkowników samochód nie sprawia problemów i nie jest źródłem dużych kosztów. W ofercie dostępne są różne warianty napędowe oraz warianty sportowe, które można dopasować do osobistych preferencji. Auto prowadzi się z łatwością i daje duże poczucie pewności. Zachowuje jednocześnie swoją dynamikę. Seat Ibiza jest chwalony również za design i funkcjonalne wnętrze. Dostępność i cena części zamiennych, m.in. dzięki przynależności do rodziny VW, również wpływają na pozytywny wizerunek.