Dokumenty

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zimowych opon?

Bezpieczeństwo Samochody

Zbliżający się zima, coraz niższa temperatura, czasem też pierwsze opady śniegu w sezonie. To wszystko wpływa na decyzję o zmianie opon w aucie na zimowe. Czasem okazuje się, że nowe ogumienie musimy dopiero kupić. Warto wtedy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mają znaczenie dla użytkowania auta oraz bezpieczeństwa podczas jazdy.

Rozmiar ma znaczenie

Oczywiście szukając zimowych opon, musimy zdawać sobie sprawę, że nie mogą się one różnić rozmiarem od tych, których używa się w sezonie letnim. Instrukcja użytkowania auta podaje dokładnie, jakie opony należy montować w danym modelu. Jeśli mamy wątpliwości, można zapytać na przykład w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Choćby Seat daje możliwości nie tylko uzyskania porady, ale też profesjonalnej wymiany ogumienia. Oczywiście bywa tak, że producent zezwala na niewielki manewr związany z rozmiarem w danym modelu. Warto jednak pamiętać, iż szersze opony są bardziej bezpieczne, ponieważ między innymi skracają drogę hamowania.

Zwróć uwagę na jakość i na etykietę

Jakość, jak w każdej dziedzinie, ma znaczenie także w przypadku opon. Wiadomo, że lepsze opony są bardziej bezpieczne i posłużą dłużej. Warto więc postawić na markowe produkty. Podczas zakupu dobrze jest też zwrócić uwagę na etykiety na oponach. Jakie informacje można dzięki nim uzyskać? Powiedzą, jak efektywna jest opona pod względem spalania, tzn. korzystając z jednych opon będziemy w stanie pokonać więcej kilometrów bez tankowania, niż w przypadku innych. Na etykiecie przeczytamy także między innymi o właściwościach hamujących ogumienia oraz o głośności tłoczenia.

Kiedy zmienić opony? Zapytaj w ASO Seata

Wielu kierowców często zadaje sobie pytanie, kiedy najlepiej wymienić opony letnie na zimowe. Pierwszy śnieg wcale nie musi być wyznacznikiem. Argumentem za zmianą jest natomiast temperatura. Jeśli jej średnia spadnie do 7 stopni Celsjusza na dobę, to znak, że warto już jeździć na zimowym ogumieniu. W razie wątpliwości warto dopytać specjalistów, choćby w fachowym warsztacie ASO wspomnianej marki Seat.

Po sezonie warto zadbać o opony

Zmiana ogumienia z letniego na zimowe oraz na odwrót oznacza też konieczność zadbania o opony, których akurat nie używamy. Warto przechowywać je w odpowiednich warunkach, czyli nie na otwartym powietrzu oraz bez oddziaływania światła. W przypadku ułożenia opon jedna na drugiej dobrze jest też zmieniać kolejność, tak by najniżej ułożona opona nie odkształciła się względem pozostałych.