Samochód z hakiem holowniczym

Seat Alhambra

Hak holowniczy to dodatkowe urządzenie w samochodzie, dzięki któremu możemy rozszerzyć jego funkcjonalność – od zamontowania bagażnika na rowery, po możliwość ciągnięcia przyczepy. W niektórych modelach aut, zwłaszcza tych większych jak Seat Alhambra jest on standardowym wyposażeniem. Co jednak, gdy go nie ma, a jest nam potrzebny?

Czy w każdym samochodzie można zamontować hak?

Jeśli samochód ma możliwość jego umocowania (otwory montażowe), to prawdopodobnie tak. Zwłaszcza jeśli hak potrzebny jest nam do przewozu rowerów w drodze na wakacje, albo do wożenia kosiarki na działkę. Jeśli jednak planujemy samochodem holować ciężką przyczepę kempingową lub wozić konia na zawody, to zadanie może nie być takie proste.

Co sprawdzić przed zakupem haka holowniczego

Po pierwsze, czy będziemy mieć kierowcę. Prawo jazdy kat. B pozwala na prowadzenie pojazdu o masie nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy do 750 kg.

Po drugie, czy nasz samochód da radę pociągnąć przyczepę. Warunek – przyczepa nie może być cięższa od samochodu.

Po trzecie trzeba dopasować hak do rodzaju nadwozia, a nawet modelu i rocznika oraz zwrócić uwagę na rodzaj podłączenia elektryki.

Odradzamy kupowanie haków używanych, zwłaszcza, jeśli mają nieczytelną tabliczkę znamionową. Po pierwsze jest wówczas spora szansa, że to haki z aut powypadkowych, więc mogą posiadać niewidoczne gołym okiem uszkodzenia, po drugie, bez tabliczki nie ma szans na uzyskanie rejestracji.

Auto z hakiem holowniczym – Seat Alhambra

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, a hak jest ci naprawdę potrzebny, zachęcamy do kupienia auta z oryginalnie zamontowanym hakiem. Nowy Seat Alhambra został stworzony dla takich podróżników jak ty. Oprócz haka ma również kamerę cofania, niezastąpioną, gdy widoczność jest ograniczona, czy hamulec pokolizyjny, który przejmuje rolę kierowcy w przypadku problemów. Gdy masz za sobą przyczepę, takie wsparcie ma znaczenie.

Od prawidłowego montażu może zależeć bezpieczeństwo podróży i podróżników. Czy sam sobie zagwarantujesz, że śruby są odpowiednio wytrzymałe, dokręcone i nic się nie urwie w czasie jazdy? Potrafisz dobrać wiązkę i samodzielnie podłączyć elektrykę?

To dlatego montaż haka wymaga wizyty w stacji kontroli pojazdów. Ona teoretycznie powinna zapewnić, że wszystko jest ok. My jednak rekomendujemy rozwiązania gotowe. Seat Alhambra czeka na ciebie w salonach.