Mniejsze spalanie – jak je osiągnąć? SEAT radzi!

Ecodriving

O ecodrivingu mówi się coraz częściej. Od 2015 roku umiejętność ekologicznego prowadzenia samochodu jest jednym z zadań na egzaminie na prawo jazdy.

Jakie zasady stosować, żeby zminimalizować zużycie paliwa? SEAT podpowiada! Przeczytaj nasz miniporadnik ekologicznej jazdy!

Od kilku już lat od kandydatów na kierowców wymagana jest w Polsce nie tylko umiejętność jazdy sprawnej i bezpiecznej. Powinien on także posiąść wiedzę na temat jazdy energooszczędnej. Jej dwie najważniejsze składowe przedstawiamy w poniższym miniporadniku. Sprawdź, jakie wskazówki przygotował dla Ciebie SEAT

Automatyczna skrzynia biegów nie podwyższa spalania

Z pewnością nie raz słyszeliście, że automatyczna skrzynia biegów powoduje większe zużycie paliwa niż skrzynia manualna. To tylko częściowo prawda. Owszem, stwierdzenie to dotyczy skrzyń starego typu. Jedak w nowoczesnych automatach większość wad została już zlikwidowana. Również każdy nowy SEAT wyposażony w automatyczną skrzynię biegów pozwala na ekologiczną jazdę.

Grunt to umiejętności

Ecodriving to w istocie kwestia raczej umiejętności kierowcy niż wyposażenia auta. Zarówno w nowych, jak i w starszych samochodach można, dzięki zastosowaniu się do zasad ecodrivingu, obniżyć spalanie. Wyposażenie samochodu nie ma tu większego znaczenia. O dwóch podstawowych zasadach ekologicznej jazdy przeczytacie w dalszej części naszego miniporadnika. SEAT podpowiada!

Hamowanie silnikiem i prawidłowa zmiana biegów

W jaki sposób prawidłowo hamować silnikiem? W pierwszej fazie hamowania silnikiem  zdejmujemy nogę z gazu i nie wciskamy sprzęgła. Gdy obroty spadną do około 1500 na minutę, wciskamy sprzęgło i redukujemy bieg. Puszczamy sprzęgło i kontynuujemy hamowanie silnikiem bez wciskania gazu aż do uzyskania pożądanej prędkości lub do całkowitego zatrzymania auta.

Ecodriving to także umiejętność prawidłowej zmiany biegów, gdy samochód nabiera prędkości. Zgodnie z podstawowymi zasadami ekologicznej jazdy, cztery biegi powinny zostać włączone zanim auto osiągnie prędkość 50 km na godzinę. Biegi należy zmieniać, gdy obroty wyniosą do 1800 do 2600 na minutę. To wystarczy, żeby obniżyć spalanie i cieszyć się z ekologicznego prowadzenia samochodu. SEAT życzy wszystkim przyjemnej i energooszczędnej jazdy!