Coraz więcej aut wyposażonych jest w tempomat. W salonach dostępny jest również i SEAT posiadający tempomat w standardzie. Ale czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Co to jest tempomat i do czego może się przydać? Czy rzeczywiście ułatwia jazdę? Jakie ma zalety?
Tempomat to automatycznie działające urządzenie, którego przeznaczeniem jest utrzymywanie prędkości pojazdu na tym samym poziomie. Kierowca ustawia prędkość, z jaką chce jechać, po czym automatyka przejmuje ją i utrzymuje. Prowadzący pojazd nie musi używać pedału gazu, nie musi też kontrolować nieustannie aktualnej prędkości, z jaką przemieszcza się auto. Działanie tempomatu wstrzymywane jest automatycznie przy hamowaniu, po którym urządzenie trzeba ponownie włączyć.
Prędkość pod kontrolą
Na wyposażeniu samochodów marki SEAT znajdziecie tempomaty różnego rodzaju. W dobraniu najlepszego rozwiązania pomoże wam konfigurator dla poszczególnych modeli i wersji marki SEAT dostępny w internecie. Ale czy na pewno warto decydować się na samochód z tempomatem? Czy lepiej kupić SEAT z tempomatem czy bez niego?
Dla kogo SEAT z tempomatem?
Tempomat wynaleziony został w 1945 r. przez amerykańskiego inżyniera mechanika Ralpha Teetora. Urządzenie to z pewnością najbardziej przyda się kierowcom pokonującym na codzień długie trasy, pozwalając na optymalne zużycie paliwa i zapobiegając niezamierzonemu przekroczeniu prędkości. Jeżeli jednak przemieszczasz się przede wszystkim po obszarze zabudowanym, tempomat może okazać się bezużyteczny, wiadomo bowiem, że jazda po mieście oznacza częste hamowanie.
SEAT z tempomatem do jazdy miejskiej?
Jedną z zalet tempomatu, o której rzadko się wspomina, jest możliwość utrzymywania stopy przez cały na pedale hamulca, co pozwala zaoszczędzić kilka setnych sekundy czasu reakcji w przypadku gwałtownego hamowania. Dla wszystkich kierowców dbających o bezpieczeństwo jazdy, czy wożących pasażerów – na przykład odwożących dzieci do szkoły – tego rodzaju argument może okazać się kluczowy w decyzji o zakupie auta marki SEAT z tempomatem również do jazdy w terenie zabudowanym. Im większe poczucie bezpieczeństwa, tym większy komfort i przyjemność jazdy!