Kolor samochodu ma znaczenie – spostrzeżenia i ciekawostki

Ciekawostki

Kolor samochodu, jak pokazują dane statystyczne, ma ogromne znaczenie w jego odbiorze, a także w tendencji różnych kultur i społeczeństw na to, które z nich są bardziej powszechne. To nie jedynie kwestia gustu, ale także przesądu, statusu społecznego oraz lokalnego klimatu. Jakie ciekawostki, na temat świata, można się dowiedzieć w związku z kolorem nadwozia?

Niepowtarzalny zwycięzca 7 rok z rzędu to…

Biel. Najpowszechniejszym kolorem samochodów jest właśnie biel i to od siedmiu lat. Tylko w samej Hiszpanii aż 45% nowych pojazdów jest polakierowanych na biało, m.in. SEAT Ateca jest prezentowany w wersji białej, jako flagowy przedstawiciel tego modelu i sprzedaje się w nim najlepiej. Numerem drugim jest czerń, jednak to już bardziej kontrowersyjny kolor, gdyż np. w Turkmenistanie uznaje się, że czerń przynosi pecha, wobec czego raczej się jej unika.

W samej Europie czerń szczególnie upodobana jest w SUV-ach, czyli modelu osobowo-terenowym, taki jak SEAT Tarraco. Kolejne w kolejce jest barwa szara oraz srebrna (upodobana sobie w Indiach), jednak nie oznacza to, że nie spotykamy innych odcieni. Kolor podwozia dostosowuje się do wielu czynników.

Kolor oddaje warunki społeczne, intencje czy potrzeby.

W Holandii białe samochody nie są zbyt widoczne czy lubiane, zdecydowanie stawia się tam na różnorodność barw. W Polsce biel kojarzy się przede wszystkim z autami firmowymi oraz przedstawicielami handlowymi, co wiąże się z negatywnym nastawieniem do niego. W krajach śródziemnomorskich, południowej Europy, biel jest wskazana, bo odbija promienie słoneczne. Czerwień została zarezerwowana dla samochodów sportowych, takich jak Leon Cupra, a niebieski czy pastelowe tonacje spotykamy w autach kompaktowych, m.in. SEAT Ibiza.

Tendencje barw mogą się zmieniać, gdyż coraz częściej spotyka się z powszechną możliwością personalizacji koloru nadwozia, a także innowacjami jak dwukolorowe warianty malowania nadwozia, które przyjęły się w modelu SEAT Arona.