Hiszpański temperament SEATa Altea

Autoryzowany dealer Historia Seat Leon SUV

SEAT Altea to jeden z ciekawszych modeli marki SEAT. To kompaktowy minivan produkowany przez hiszpańską markę w latach 2004 – 2015.

Salon – SEAT Altea

Zanim SEAT Altea pojawił się w miejscach takich jak salon SEAT, w 2004 roku trafił na linię produkcyjną. SEAT Altea został skonstruowany na tej samej płycie podłogowej, która została wykorzystana do budowy m.in. Audi A3, SEATa Leon czy Volkswagena Golfa V. Auto zaprojektowane zostało jako pierwszy w historii marki SEAT sportowy, rodzinny minivan.

SEAT Altea XL

W 2006 roku rozszerzono gamę modelową SEATa Altea i każdy salon SEATa zaczął oferować wersję XL. SEAT Altea XL różnił się od podstawowego modelu inaczej zaprojektowanym tyłem auta oraz lampami. Przede wszystkim jednak miał dłuższe nadwozie – auto zostało wydłużone o prawie 190 mm bez zmiany rozstawu osi.

SEAT Altea Freetrack

W tym samym czasie zaprezentowana została wersja SEATa z podwyższonym prześwitem – SEAT Altea Freetrack. Było to połączenie minivana z SUV-em. Auto było oparte na modelu XL, jednak wyróżniało się nakładkami na zderzakach i błotnikach, a także wyposażone zostało w 17-calowe felgi aluminiowe. Auto posiadało także m. in. układ wydechowy zakończony dwiema końcówkami.
Po kilku latach SEAT Altea przeszedł lifting. Przeprojektowane zostały zderzaki, atrapa chłodnicy oraz reflektory. Powiększono również tylną szybę, przeprojektowano konsolę środkową i wygląd kierownicy. Co ważne, zwiększono moc silnika. W 2015 roku ostatni SEAT Altea zjechał z linii produkcyjnej. Salon SEATa oferował ten model jeszcze przez jakiś czas.
Salon SEAT – wersje wyposażenia

Salon SEATa oferował SEATa Altea w kilku wersjach wyposażenia: Reference, Stylance, Sport, Sport-up, Copa oraz FR. Standardowe wyposażenie najbardziej podstawowej wersji SEATa Altea obejmowało m.in. 6 poduszek powietrznych oraz system ABS z TCS. W zależności od wersji wyposażenia, SEAT Altea mógł być również wyposażony m.in. w światła przeciwmgłowe z funkcją doświetlania zakrętów, wielofunkcyjną kierownicę, złącze USB oraz klimatyzację automatyczną, a także nawigację satelitarną z łączem Bluetooth i skórzaną tapicerkę.