Eco driving – sztuka oszczędnej jazdy

Motoryzacja

Kupując nowy samochód, kierujemy się różnymi kryteriami – mocą, rodzajem paliwa, wyglądem zewnętrznym, dodatkami zwiększającymi przyjemność z jazdy, zastosowanymi systemami bezpieczeństwa… Ważnym czynnikiem wpływającym na popularność danego modelu jest również jego spalanie, które w ogromnej mierze będzie określało koszty utrzymania pojazdu. Czy wiedziałeś, że spalanie możesz obniżyć nie tylko poprzez kupno wydajnego silnika, ale również technikę jazdy?

Co warto wiedzieć o eco drivingu? 

Eco driving zdefiniować można jako sposób prowadzenia samochodu mający na celu zminimalizowanie ilości spalanego paliwa. Pożądany efekt można uzyskać, przestrzegając kilku zasad. Jakich? Przede wszystkim, eksperci zaznaczają, aby od razu po uruchomieniu samochodu ruszyć z miejsca, nie czekając, aż pojazd się rozgrzeje (włączając samochód, warto mieć wyłączone odbiorniki prądu). Pierwszy bieg powinien służyć wyłącznie do ruszania, dlatego jak najszybciej należy wrzucić dwójkę. Kolejne biegi zaleca się wrzucać przy jak najniższych obrotach. Podczas jazdy należy unikać gwałtownego hamowania. Co ciekawe, spadek ciśnienia w ogumieniu pociąga za sobą 8-procentowy wzrost zużycia paliwa, dlatego wszystkie opony powinny zawsze być odpowiednio napompowane. 

SEAT – samochody dla rozsądnych

Warto mieć świadomość, że na zużycie paliwa wpływają nie tylko umiejętności kierowcy, ale przede wszystkim rodzaj pojazdu, jakim się poruszamy. Nowocześni kierowcy pragnący znacząco obniżyć koszty eksploatacji samochodu oraz zredukować ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery za każdym razem, kiedy przekręcają kluczyk w stacyjce, powinni zastanowić się nad wymianą wozu na ekologiczny, nowoczesny model. Ciekawe propozycje znajdziemy w salonach marki SEAT. Hiszpański lider motoryzacyjny proponuje samochody kompletne – dopracowane pod kątem wizualnym, wygodne, bezpieczne oraz ekologiczne. W ofercie SEATA znajdziemy wysokiej klasy pojazdy hybrydowe, które doskonale spełniają standardy XXI wieku.