Czy rodzaj silnika ma znaczenie?

Motoryzacja

Czy rodzaj silnika ma znaczenie, a jeśli tak, to na co zwracać uwagę? Jeśli chcecie wiedzieć więcej, czytajcie dalej. 

Pojemność silnika

Pojemność silnika lub pojemność skokowa, to jeden z najważniejszych i podstawowych parametrów samochodu. Najczęściej jest podawana w centymetrach sześciennych i to właśnie od niej zależy moc każdego motory pojazdu, a także jego prędkość maksymalna i wysokość momentu obrotowego. Co ciekawe, uzależnione od niej są również wszelkie opłaty, takie jak na przykład kwota za ubezpieczenie OC oraz AC. Z reguły im większa pojemność silnika, tym wyższa składka, więc jeśli nie potrzebujesz dużego silnika, to lepiej sobie podaruj, gdy nie chcesz ponieść dodatkowych kosztów. 

Silniki w samochodach Seat Ibiza oraz Seat Leon 

Seat Ibiza oraz Seat Leon to najpopularniejsze modele od hiszpańskiej marki samochodów. Oba są miejskimi, kompaktowymi autami. Jak prezentuje się moc ich silników? Nowy Seat Ibiza posiada silnik o pojemności 999 cm3 o zużyciu paliwa 5,5-5,6 l/100 km. Jego moc maksymalna to 80 km, natomiast maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć, to 170 km/h. Nowy Seat Leon posiada za to kilka silników do wyboru, w tym sportowy o pojemności 1 498 cm3 o zużyciu paliwa 6,3-6,6 l/1000 km. Jego maksymalna moc wynosi 150 km, a prędkość maksymalna aż 213 km/h! 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie liczy się jednak tylko pojemność i moc silnika – warto zwrócić także uwagę na spalanie, gdyż może ono znacząco zwiększyć lub zmniejszyć koszty utrzymania samochodu. Nie konkurujmy z kolegami i nie bierzmy na siłę większego silnika, niż naprawdę potrzebujemy. Jeśli chciałbyś mieć porównanie, jak kieruje się samochodami o różnej mocy silnika, odwiedź salon Seata i wypróbuj samochody takie jak Seat Ibiza czy Seat Leon. Takie porównanie może pomóc Ci podjąć decyzję, na jaki typ silnika, a więc samochodu, powinieneś się zdecydować. Nasi profesjonalni sprzedawcy są bardzo pomocni i chętnie udzielą Ci profesjonalnej porady.