Dotarcie się nowego auta – prawda czy mit?

Kupno

Dawniej nowego Seata czy jakiegokolwiek innego samochodu wiązało się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad, szczególnie na początku użytkowania tego auta. Czy jednak wciąż obowiązują? Czy istnieje coś takiego jak docieranie się nowego auta?

Nowy Seat – jak docierało się go kiedyś?

Należy przede wszystkim podkreślić, że dawniej produkowano auta w zupełnie inny sposób niż dziś. Pomimo iż mówiło się o ich niezawodności i wysokiej jakości wykonania, miały w sobie mnóstwo niedociągnięć. Dlatego też, gdy wychodziły z fabryki, a później z salonu, ich „królikiem doświadczalnym” byli nowi właściciele, kierowcy.

Dlatego też producenci przedstawiali klientom listę zaleceń, których musieli się trzymać. Chodziło w skrócie o to, aby nie męczyć elementów eksploatacyjnych i regularnie pojawiać się w serwisie. Zasady tej kierowcy musieli przestrzegać przez pierwszych kilka tysięcy kilometrów. Był to czas na tak zwane dotarcie się samochodu.

Czy nowy Seat dziś też wymaga typowego docierania?

Każdy nowy Seat będąc jeszcze w fabryce, przechodzi szereg skomplikowanych i wyspecjalizowanych testów, które mają ocenić jego stan techniczny oraz prawidłową pracę wszystkich jego elementów. Tak więc kierowca, nowy właściciel nie jest jego „królikiem doświadczalnym”. Mimo to jednak obowiązują pewne zasady:

  • Nie należy stosować pełnego przyspieszenia przez pierwszych 1000 km
  • Nie należy obciążać silnika więcej niż 2/3 obrotów maksymalnych
  • Nie powinno się również jeździć z przyczepą

Z kolei pomiędzy 1000 a 1500 kilometrów trzeba zwiększyć prędkość jazdy oraz prędkość obrotów silnika.

Nowy Seat – komfort i bezpieczeństwo

Bez wątpienia nowy Seat niezależnie od modelu, gwarantuje komfort i bezpieczeństwo. Pomimo iż trzeba dostosować się do pewnych zaleceń ze strony producenta, samochód ten jest wart uwagi. Po przejechaniu określonej liczby kilometrów pozostanie już tylko czerpać przyjemność z podróży, zarówno tych krótkich, jak i długich. Nowy Seat to marzenie niejednego kierowcy. Faktycznie zasługuje na wybór. Dziś produkuje się je z jeszcze większą precyzją, więc z pewnością spodoba się każdemu, kto zainwestuje w dowolny model tej marki.