Ciśnienie opon – sprawdzaj je regularnie!

Bezpieczeństwo

Zmieniasz opony na zimowe jeszcze przed wystąpieniem poważniejszych opadów śniegu czy przymrozków? Kontrolujesz stan opon i stawiasz wyłącznie na nowe, autoryzowane komplety? To bardzo dobrze – wszystko to zwiększa bezpieczeństwo Twoje oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Nie zapominaj jednak o ciśnieniu opon – to ważny, choć często lekceważony parametr.

Dlaczego ciśnienie opon jest takie ważne?

Aby jeszcze lepiej zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie opon w samochodzie, spróbuj wybrać się na wycieczkę rowerową z niedopompowanymi kołami. Początkowo nawet nie zauważysz różnicy; po dłuższej chwili zauważysz, że jedzie Ci się o wiele ciężej. Niewykluczone, że możesz uszkodzić wówczas koło, o wiele trudniej będzie Ci zachować równowagę. Podobnie ma się sprawa ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach samochodowych: wydłuża się wówczas droga hamowania, a samochód ma niższą przyczepność. Ponadto jazda na niedopompowanych oponach będzie zwiększała spalanie paliwa, co przekłada się na zwiększone koszty podróżowania. Nie opłaca się zatem nie pilnować ciśnienia w oponach!

Jak sprawdzać ciśnienie w kołach?

Dobrze jest sprawdzać je co najmniej raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą trasą. Ocena ciśnienia „na oko” nie przyniesie żadnych efektów, chyba że samochód jeździ na zupełnym „flaku”. Lepiej wybrać się na stację benzynową lub do serwisu wulkanizacyjnego. Tam dokładnie określisz, czy Twoje opony wymagają dopompowania. Pamiętaj, że zbyt wysokie ciśnienie w kołach także może powodować problemy podczas jazdy! Opony o podwyższonym ciśnieniu będą bardziej podatne na uszkodzenia; zbyt wysokie ciśnienie może także prowadzić do zwiększonego zużycia zawieszenia.

Gdzie kupować opony?

Autoryzowany salon Seat zaleca, by sięgać przede wszystkim po opony ze sprawdzonego źródła i stawiać na nowe komplety. Nawet najlepsze opony nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli bieżnik będzie zbyt wytarty, a to częsta sytuacja w oponach kupowanych z drugiej ręki. Autoryzowany dealer Seat w Twojej miejscowości podpowie, gdzie najlepiej dobrać opony do Twojego modelu samochodu.