Obok leasingu i kredytu bankowego wynajem długoterminowy to jedna z form finansowania samochodów. Wynajem w dłuższym okresie ma być korzystną alternatywą pod względem finansowym oraz warunków umowy. To forma dzierżawy pojazdu na określony w umowie czas. Firmy traktują tę usługę jako outsourcing, gdzie koszty i obowiązki związane z utrzymaniem auta są po stronie podmiotu wynajmującego pojazdy użytkownikowi. Na czym dokładnie polega wynajem długoterminowy samochodów?
Wynajem długoterminowy – elementy formalne
Wynajem długoterminowy to nic innego jak zarządzanie flotą pojazdów, znane pod usługami Full Service Leasing lub Car Fleet Management. Rozwiązanie to jest znane od pół wieku i zostało początkowo wprowadzone w Europie Zachodniej. W Polsce jest od 20 lat i prawnie przyjął u nas formę leasingu operacyjnego z pełną lub częściową obsługą. Okres wynajmu odbywa się zazwyczaj w przedziale od miesiąca, do 5 lat. Charakterystyczne dla tej umowy jest wpisanie maksymalnego rocznego przebiegu auta. Cena uzależniona jest od specyfikacji i modelu samochodu. Salon Seata, tak jak kilka innych marek, traktuje to rozwiązanie jako dodatkową usługę dedykowaną klientom, którzy szukają dostępu do auta zastępczego na czas naprawy pojazdu bez obaw o ubezpieczenie czy koszt eksploatacji. Podstawowe cechy wynajmu długoterminowego to:
- standardowa umowa jest ważna od 2 do 5 lat,
- zawiera roczny limit kilometrów przebiegu,
- można starać się o umowę z wkładem własnym lub bez,
- finansowanie przyjmuje formę leasingu operacyjnego,
- do umowy dodawana jest umowa serwisowa – wydatki eksploatacyjne są po stronie leasingodawcy,
- w umowie zawarta jest wartość pojazdu, która będzie obowiązywać po zakończeniu umowy – jest istotna przy końcowym wykupie.
Wynajem długoterminowy – dla kogo?
Wynajem długoterminowy zwykle kojarzył się z korporacjami. Takie przekonanie towarzyszyło większości zainteresowanych odwiedzających salon. Seat i inne marki powiązane z VW chętnie udzielają jednak wynajmu osobom fizycznym na takich warunkach jak przedsiębiorcom z sektora MŚP. Taki wynajem to dużo mniejszy udział w kosztach – potwierdza specjalista finansowy Seat. Salon, który odwiedzasz, może zaproponować umowę prawie każdemu podmiotowi, który nie wymaga dużego rocznego przebiegu w trakcie eksploatacji. Oferta jest również skierowana do młodych ludzi, którzy potrzebują dostępu do samochodu w krótkim terminie i bez zbędnych formalności.
Wynajem długoterminowy – wady i zalety
Dealer prowadzący salon Seata zwraca uwagę że w większości przypadków nie jest wymagany wkład własny. Nie ma również obowiązku wykupu po zakończeniu umowy. Wynajem długoterminowy ma szereg zalet – najważniejsze z nich to:
- brak obowiązkowej opłaty wstępnej,
- miesięczna rato to koszt uzyskania przychodu;
- zniwelowanie ryzyka związanego ze stratą wartości pojazdu;
- możliwość wykupienia po umowie;
- koszty eksploatacyjne po stronie leasingodawcy.
Do słabszych stron wynajmu można zaliczyć
- brak finansowania dla używanych aut;
- wynajmujący nie jest właścicielem pojazdu;
- wysokość odsetek jest uzależniona od czasu trwania umowy i wysokości wykupu końcowego,
- obowiązkowy roczny limit kilometrów.