Sztynort na krótki wypad

Ciekawe miejsca

Wypad na Warmię oraz Mazury nie może odbyć się bez poznania historii tego miejsce. Doskonałym sposobem na jej zgłębienie jest odwiedzenie zabytków tego rejonu, których nie brakuje na tej ziemi. Jednym z najważniejszych, do których warto zajrzeć jest Sztynort. Niewielka osada w województwie warmińsko – mazurskim. Warto udać się do niej nowym Seatem Leonem.

Seat Leon w Sztynorcie

W Sztynorcie znajduje się XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff. To szlachetne miejsce chętnie odwiedzał Ignacy Krasicki. To właśnie on miał powiedzieć hrabiemu Heinrichowi Lehndorffowi, że „Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”. Tak też było w rzeczywistości – przez długie lata miejsce stanowiło to prawdziwą twierdzę. Pod koniec XIX w. powstała tam stadnina koni krwi arabskiej, a obecnie jest to popularny obiekt turystyczny.

To co najbardziej przyciąga, to historia tego miejsca. Od roku 1572 do 1945 Sztynort stanowił najważniejszą siedzibę rodową Lehndorffów – potężnego rodu szlachty pruskiej. Pochodzili oni z rodu Stango, zamieszkującego jeszcze w czasach przed Krzyżakami ziemię chełmińską. Dzisiejsza nazwa Sztynort wywodzi się od niemieckiego słowa “Steinort:, które oznacza kamienny róg.

Dzisiaj Sztynort stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na mapie Warmii i Mazur. Co roku przyjeżdżają tutaj tysiące turystów, którzy chcą poznać z bliska historię tego rejonu. Część z nich przyjeżdża tutaj nowym seatem Leonem.

Nowy Seat Leon na Mazury

Jego sportowy charakter, a jednocześnie wygoda użytkowania doskonale sprawdzają się podczas podróży na Mazury. Mocny silnik zapewnia bezpieczną jazdę, a jednocześnie gwarancję, że dojedziesz w te rejony na czas. Seat Leon to również pojemny bagażnik, dzięki któremu zabierzesz wszystko, co potrzebujesz. Jego pojemność gwarantuje spakowanie nawet czteroosobowej rodziny na dłuższy wyjazd. Warto zatem bliżej spojrzeć na nowego Seata Leona, zanim udamy się w wymarzoną podróż na Warmię oraz Mazury, by tam odkrywać piękną historię tego wspaniałego rejonu naszego kraju.