Opony zimowe i letnie – wskazanie różnic na przykładzie Seata Arona

Bezpieczeństwo

W krajach, w których występują zmienne warunki pogodowe obowiązkowe jest posiadanie dwóch kompletów opon. Jeden powinien być dostosowany do warunków letnich, a drugi na zimę. Jaka jest różnica między tymi typami ogumienia? Na co należy zwrócić uwagę przy doborze opon do Seata Arona? Temat ten jest niezwykle ważny, gdyż dotyczy bezpieczeństwa zarówno naszego, jak i wszystkich pasażerów.

Nowy Seat Arona i cechy dobranych do niego opon zimowych

Seat Arona wyposażony w opony zimowe będzie dobrze się prowadził przy niskich temperaturach oraz na oblodzonych nawierzchniach. Fundamentalne różnice między ogumieniem na zimę, a letnim są trzy. Rzecz jasna chodzi o strukturę, mieszankę kauczukową oraz wzór bieżnika. Nowy Seat Arona powinien posiadać opony z głębokim bieżnikiem. To tam dostaje się śnieg, a tym samym auto zyskuje na przyczepności. Ubity śnieg gwarantuje nam większe bezpieczeństwo na śnieżnych i oblodzonych trasach. Z kolei bieżnik opon na zimę posiada wiele wąskich szczelin, rowków, które mają za zadanie rozpraszać wodę i zapobiegać zjawisku aquaplaningu.

 

Opony letnie dostosowane do potrzeb samochodu Seat Arona

Z kolei ogumienie na cieplejsze dni w roku odznaczają się twardszą mieszanką, która staje się miękka przy wysokich temperaturach. Dzięki temu dostosuje się do suchych i mokrych nawierzchni. Nowy Seat Arona na takich oponach również nie musi zmagać się ze zjawiskiem aquaplaningu, a to za sprawą specjalnych żeber bieżnika. Opony letnie dzięki prostym blokowym wzorom posiada dużą powierzchnię styku z nawierzchnią.

Nowy Seat Arona i wpływ temperatur na jego ogumienie

Ogumienie dostosowane do cieplejszych warunków może stać się kruche, jeśli na zewnątrz temperatura nie przekroczy 7°C. W przypadku upałów dostosowują się, ponieważ stają się miękkie. Z kolei „zimówki” do auta Seat Arona posiadają większą głębokość bieżników, dzięki czemu skraca to drogę hamowania na oblodzonej nawierzchni.