Holowanie

Jak prawidłowo holować auto?

Poradniki

Holowanie aut to czynność, co do której doświadczeni kierowcy SEATa rzadko mają wątpliwości. Często posiadają oni swoje doświadczenie w tej kwestii i bywają przekonani, że nie potrzeba im wiele więcej.

Czasami, niezwykle rzadko, zdarza się, że któryś z w/w zaczyna jednak wątpić, jeszcze rzadziej ma miejsce sytuacja, w której taki kierowca aktywnie poszukuje informacji na temat holowania. Jak z wieloma innymi czynnościami, tak i tu warto zacząć od spojrzenia na autorytety, absolutnych liderów holowania, na osoby, na które od wielu lat patrzy z zazdrością zmieszaną z chęcią przyswojenia sobie ich wiedzy, cała branża.

Liderzy Holowania

Kazimierz Holownik od małego kochał holować. Wyposażony w SEAT Ibiza, hak, silnik o mocy 50 000 kw, znajomość przepisów i cięty dowcip już w wieku lat 16 kompletnie zdominował rynek w branży holowniczej. Pierwsze z obiegu wypadły mniejsze, najczęściej jednoosobowe przedsiębiorstwa.

Właściciele, często pasjonaci, znający holowanie samochodów jak własną kieszeń, bardzo szybko boleśnie przekonali się, co znaczy prawidłowo holować auto. Ich SEATy, holowniki, przepisy, które stosowali, cała otoczka i dbałość o szczegóły właściwa ludziom doskonale wiedzącym, czego chcą od życia, tym razem nie mogły im pomóc. Kazimierz wygrywał na wszystkich płaszczyznach.

Zasady Holowania SEATów

Gdybyście spytali Kazimierza, powiedziałby Wam, by zacząć od przepisów. Przede wszystkim holowany samochód nie może mieć włączonych świateł awaryjnych, powinien natomiast mieć włączone światła pozycyjne (szczególnie w okresie niedostatecznej widoczności). Pojazd holujący z kolei, powinien zawsze mieć włączone światła mijania. Na autostradzie można holować tylko i wyłącznie pojazdem do tego przeznaczonym, na drodze ekspresowej zaś nie wolno przekroczyć granicy 60km/h. Należy bezwzględnie mieć trójkąt ostrzegawczy, z tyłu, po lewej stronie pojazdu holowanego. Trzeba też wspomnieć o absolutnym zakazie holowania pojazdu tyłem – co niestety wciąż się zdarza. Limit prędkości to 60km/h poza obszarem zabudowanym i dwa razy mniej w zabudowanym.

Spełnianie powyższych zasad przy holowaniu samochodem marki SEAT, to absolutne minimum, które jednak na pewno znajdzie uznanie w oczach Kazimierza i może być początkiem wspaniałej przygody.