Co to jest crossover?

Samochody Seat Ateca

Crossover to według słownika języka angielskiego, przeplatanka, wymieszanie, krzyżowanie. Jak to się ma do samochodów? Tak naprawdę ta nazwa dokładnie oddaje to, czym są te auta.

Dawniej auta produkowano w dwóch typach – osobowe i terenowe. Osobowe w kilku wersjach nadwozia (hatchback, kombi, sedan), skupione na komforcie jazdy i użyteczności, terenowe – duże masywne i twarde, z napędem na cztery koła i odpowiednio mocnym zawieszeniem, dla fanów jazdy w trudnych warunkach. Brakowało czegoś pomiędzy. Czegoś dla ludzi pracujących w mieście, ale mieszkających poza nim. Auta, które nie pali za dużo, ale dziury w drodze mu nie straszne. Auta, zwinnego i wygodnego, w którym można czuć się bezpiecznie. W odpowiedzi na tę potrzebę pojawiły się SUV-y.

Czym się różni SUV od crossovera?

SUV-y czyli samochody sportowo – użytkowe, łączą z jednej strony wygodę osobówki, z drugiej gotowe są sprostać większym wyzwaniom jak terenówka. Duże, mocne, ale jednocześnie praktyczne i komfortowe. Crossovery to ich mniejsze wersje. Takie osobówki przebrane za terenówki. Czym się jednak różnią te dwie wersje? Nie ma wyraźnej granicy, czy kryteriów. Zasadniczo chodzi o wielkość i możliwości. Czy zatem Seat Ateca to jeszcze crossover, czy już SUV?

Crossovery i SUV-y Seata

W ofercie Seata znajdziemy trzy modele o takim charakterze. Najnowszy i jednocześnie największy SUV Tarraco, a także dwa modele które trudniej jednoznacznie określić:

Nowy Seat Arona dla miejskiej wygody

Seat Arona ma terenowo – sportowy wygląd, niewielkie rozmiary, ale wewnątrz jest zaskakująco przestronny. Ma podwyższone zawieszenie, ale głównie po to, żeby sprawniej pokonać krawężniki. Ma wygodne i łatwe do dopasowania fotele, dobrze trzyma się drogi i rzadko kiedy traci wigor. Świetnie sobie radzi w mieście, ale i niczego mu nie brakuje na dłuższych trasach.

Nowy Seat Ateca do miasta i w teren

Ma systemy ułatwiające poruszanie w miejskim gąszczu i codziennym pośpiechu, ale w bogatszych wersjach (np. Seat Ateca Excellence) ma również napęd na cztery koła, aż 6 profili jazdy w tym offroad czy śnieg oraz systemy wspomagania, których próżno szukać w osobówce.