Co daje nam system aktywnego hamowania?

Seat

Seat w wielu modelach swoich aut oferuje swoim klientom system aktywnego hamowania, który określa się również jako hamowanie awaryjne czy  system Front Assist. Jest to rozwiązanie, które w sytuacji zagrożenia, czyli przy zbyt małej odległości między autami w stosunku do prędkości, czy  gdy wykryje pieszego na przejściu dla pieszych, rozpocznie wyhamowywanie samochodu w zastępstwie kierowcy. Pozwala to na wyeliminowanie wielu sytuacji zagrożenia, zmniejszenie ryzyka pojawienia się błędu ludzkiego. Systemy te są stale udoskonalane i stanowią one zabezpieczenie zarówno dla pieszych, jak i kierowców. 

Front Assist w Seacie

System ten jest dostępny w wielu modelach marki. Posiada go m.in. nowy Seat Ibiza, Seat Leon czy Seat Arona. Nie są to na razie rozwiązania, które byłyby w stanie całkowicie zastąpić kierowcę i jego reakcję. Jednak w wielu sytuacjach stanowią znaczące zmniejszenie zagrożenia. Istotny jest fakt, że są stale udoskonalane i działają coraz sprawniej. Wielu kierowców jednak obawia się jednak powierzenia bezpieczeństwa swojego i swoich pasażerów całkowicie systemom elektronicznym, w związku z czym traktują je raczej jako wsparcie dla swoich działań i zwracają uwagę na podawane komunikaty. 

Czy warto wybrać samochód z funkcją aktywnego hamowania?

Z pewnością takie auto, marki seat, jak i każdej innej będzie dobrym wyborem. Weźmy przykładową sytuację drogową. Ruszamy z tzw. zielonej strzałki, upewniamy się, ze z lewej nie jedzie żaden samochód który mógłby w nas uderzyć i skręcamy w prawo. Jednak tak skupiliśmy się na lewej stronie, że zapomnieliśmy że zaraz za zakrętem znajduje się przejście dla pieszych. Wjeżdżamy na nie w momencie gdy wychodzą piesi na zielonym świetle. System powinien wykryć zagrożenie i doprowadzić do wyhamowania auta, jeśli go nie mamy i nie zdążymy w porę zareagować możemy kogoś potrącić. Przy tak małej prędkości prawdopodobnie nie zrobimy dużej krzywdy, jednak po przyjeździe policji możemy dostać nawet 500 zł mandatu i 6 punktów karnych, przez wyłącznie niedostateczną uwagę. Z pewnością więc w takiej sytuacji będziemy wdzięczni za aktywne hamowanie.