Przegląd samochodu – na czym polega i dlaczego jest ważny?

Informacje

Posiadacze samochodów są zobowiązani do regularnego przeprowadzania przeglądu swojego auta. Nie wszystkim to odpowiada, ale takie jest odgórne zalecenie i trzeba się do niego dostosować. Brak aktualnego przeglądu wiąże się z surowymi konsekwencjami. 

Na czym polega przegląd samochodu?

Dobrze znany kierowcom przegląd samochodu to nic innego, jak badanie techniczne pojazdu, polegające na sprawdzeniu jego sprawności. Przeglądu powinno się dokonywać raz w roku. Podczas takiego badania specjalista ocenia, w jakim stanie są elementy oraz podzespoły, które mają wpływ na bezpieczeństwo podróżowania, a także ochronę środowiska. Diagnosta sprawdzi więc stan układu hamulcowego, światła, układ kierowniczy i zawieszenie, stan amortyzatorów, stan ogumienia, emisję spalin, a także ciśnienie powietrza w oponach. Zdarza się też, że sprawdza elementy zabezpieczenia pasażerów, czyli trójkąt, gaśnicę itd. 

Ile kosztuje przegląd i gdzie go wykonać?

Przegląd auta trzeba wykonać w Stacji Kontroli Pojazdów. Jest to koszt jednorazowy w wysokości 98 zł. Jeśli auto posiada instalację gazową, za przegląd właściciel musi zapłacić 162 zł. Nie są to duże pieniądze, biorąc pod uwagę to, że przeglądu dokonuje się tylko raz w roku. Właściciel samochodu, który nie wybierze się swoim autem na przegląd, może zapłacić mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł. Nie warto ryzykować. Tym bardziej że przegląd to bardzo ważna sprawa. Zwiększa bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Lepiej nie decydować się na podwójne ryzyko. 

Dzięki przeglądom samochodów dochodzi do wyeliminowywania aut, które nie są zdatne do poruszania się po drodze i stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Właściciel auta, które nie przeszło przeglądu, jest zobowiązany do naprawy i ponownego zjawienia się na badaniu. Tak będzie do skutku, więc nie ma co oszukiwać, czy liczyć na szczęście. Trzeba pojechać na stację sprawnym samochodem, do którego diagnosta nie będzie miał żadnych, nawet najmniejszych uwag.