Co musi zawierać apteczka w Polsce?

Bezpieczeństwo

Apteczka jest niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu. Nie ma znaczenia, czy jest to nowy Seat, który uchodzi za jeden z najlepiej wyposażonych samochodów pod kątem bezpieczeństwa, czy inny starszy model. Apteczka to obowiązek. W takim razie co powinno się w niej znaleźć?

Czy w ogóle istnieją jakieś normy prawne w tym zakresie – Seat wyjaśnia?

Właściwie w Polsce nie ma żadnych norm prawnych, które określałyby skład poszczególnych apteczek samochodowych. Istnieje natomiast nakaz, aby po prostu się w nim znajdowały i nie były puste. Trzeba jednak pamiętać, że kupno gotowej apteczki w markecie nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Najlepiej skompletować ją samodzielnie.

Co powinno znajdować się w apteczce samochodowej? Seat podpowiada!

W Polsce nie ma takiego obowiązku, ale warto, aby w apteczce znajdowały się następujące rzeczy: chusta opatrunkowa różnej wielkości (60×80 cm oraz 40×60 cm), chusta trójkątna, kompresy, nożyczki, rękawice lateksowe (kilka par), koc ratunkowy, instrukcja udzielania pierwszej pomocy, opatrunek indywidualny G, opatrunek indywidualny M, opakowanie plastrów, duży plaster w rolce, opaski elastyczne (4×6 m oraz 4×8 m). Wszystko to można bez problemu dostać w każdej aptece. Tak przygotowany zestaw pozostaje umieścić w poręcznej apteczce.

Seat radzi, na co zwrócić uwagę uzupełniając apteczkę

Prawda jest taka, że standardowa apteczka dostępna chociażby w markecie nie dość, że zawiera wyłącznie podstawowe narzędzia, to jest jednocześnie zbyt ogólna. Chodzi mianowicie o to, że jej zawartość nie jest dostosowana do okoliczności, w jakich może znaleźć się kierowca. Tak więc Seat radzi, aby doposażyć ten samochodowy gadżet. Należy pamiętać, że w aucie zawsze znajdzie się miejsce na kilka dodatkowych drobiazgów. Dlatego nie ma sensu oszczędzać. Dobre wyposażenie apteczki może w pewnym sensie uratować drugiemu człowiekowi życie. Stąd właśnie rada, aby kompletować ją samodzielnie i robiąc to, wyobrazić sobie różne przypadki, w których mogłaby się przydać. To pomoże w dobraniu poszczególnych produktów medycznych, bo nożyczki i opatrunki i woda utleniona to jednak zbyt mało.