Co warto wiedzieć o ubezpieczniu nowego auta?

Ubezpieczenie

Nowy samochód wiąże się w kosztami nie tylko samego zakupu, ale także jego ubezpieczenia. Koszty zależą od typu samochodu, wielkości silnika, rocznika, ale także od wieku kierowcy, jego doświadczenia i ilości lat za kierownicą. Na co należy zwracać uwagę podczas ubezpieczania samochodu i jak znaleźć najlepszą opcję?

 

Od czego zależy kwota ubezpieczenia?

Przede wszystkim podczas ubezpieczania auta brane są pod uwagę dane kierowcy, jego wiek, to od ilu lat ma prawo jazdy, czy ma na koncie jakikolwiek zdarzenia drogowe, punkty karne, stłuczki. Młody kierowca zapłaci więcej niż kierowca w dwudziestoletnim stażem, ale jednocześnie może zapłacić mniej niż ten sam kierowca ze stażem i dwoma stłuczkami na koncie. Dlatego autoryzowany salon podczas zakupu auta nie jest w stanie oszacować w ciemno jakie będą koszty ubezpieczenia danego modelu, bo bardzo wiele zależy od jednostki samego kierowcy.

Kolejną kwestią jest samochód. Autoryzowany salon Seat będzie w stanie stwierdzić, czy ubezpieczenie danego modelu samochodu będzie wyższe, czy niższe niż innego modelu samochodu. Szacunki te obliczane są na podstawie parametrów auta. Większy silnik wygeneruje większe koszty ubezpieczenia, droższa opcja wyposażenia także. Ponadto autoryzowany dealer Seat prezentując dany model nowego samochodu, jest w stanie przedstawić różnice w wyposażeniu, które mogą mieć wpływ na wysokość składki u ubezpieczyciela.

 

Czy więcej zawsze oznacza lepiej?

Jeśli zapłacimy więcej za ubezpieczenie, to oznacza to, że jest to lepsze ubezpieczenie? Przeważnie tak. Ubezpieczenie bowiem powinno zakładać, że pokryje ono naprawdę auta powstałą w wyniku stłuczki, ale nie każde gwarantuje samochód zastępczy. Ubezpieczenie może zakładać odholowanie samochodu kiedy ten ulegnie awarii, ale tylko w określonym obszarze kraju bądź tylko na daną odległość. To niuanse, które często nam umykają, ale są istotne i mają duży wpływ na kwotę ubezpieczenia. Warto odwiedzić autoryzowany dealer aut i zasięgnąć wiedzy specjalistów.