Seat ateca i wycieczka do miejsca, jakim są Groty Nagórzyckie!

Atrakcje

Seat ateca umożliwi nam dostanie się do miejsca, jakim okazują się być Groty Nagórzyckie. Sztuczne wyrobiska znajdujące się w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego są pozostałościami podziemnej kopalni piasku szklanego, wydobywanej dla celów budowlanych i metalurgicznych w XVIII i na początku XIX wieku.

Seat ateca to postawienie na sprawdzony wyjazd

Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i pomieszczeń powstałych podczas wydobywania piasku. Największe wyrobisko o nazwie „sala królewska” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Każda komora miała inną nazwę, na przykład Boczna, Borsucza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna i Złodziejska. Rabunek, chaotyczna eksploatacja spowodowały zawalenie się jednej z komnat. Przedstawia się, że mieszkaniec Nagórzyc zginął w tej katastrofie. To spowodowało, że władze carskie zakazały piasku. Od tego czasu Grota Nagórzyckie stała się lokalną atrakcją turystyczną – podkreśla właściciel seat ateca.

Seat ateca, a historia jaskini

Jaskinie Nagórzyckie to pozostałości dawnej kopalni białego piasku kwarcowego. Początkowo był wykorzystywany do celów ekonomicznych, na przykład rzucanie klepisk w chatach chłopskich, alejkach w obwodnicach i … grobach na cmentarzu. Piasek ten nie był odpowiedni do celów budowlanych – jego specyficzna struktura z idealnie okrągłymi ziarnami uniemożliwiła wystarczająco mocne związanie zaprawy. Później złoża eksploatowano na potrzeby huty szkła. Dowiemy się o tym decydując na zakup samochodu jakim okazuje się być sprawdzony nowy seat ateca.

Początki przemysłowego wykorzystania piasku z Nagórzyc sięgają XVIII wieku i rozkwitały w czasie rozbiorów. Funkcjonowanie grot ustało w latach dwudziestych XX wieku, kiedy na drugim brzegu rzeki Pilicy zbudowano kopalne piaski kwarcowe „Biała Góra”.

Seat ateca, a wyjątkowa wyprawa

Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” powstała w 2012 roku dzięki wykorzystaniu środków unijnych. Zbudowano wówczas ścieżkę o długości około 160 metrów, która prowadzi przez około 70 procent. dawne wykopaliska. Ze względów bezpieczeństwa turyści są przyjmowani w grupach i poruszają się tylko na drewnianej platformie z ogrodzonymi barierami, więc mają ograniczone możliwości dotykania piasku lub piaskowych kolumn Nagórzyce i ścian wykutych kilkadziesiąt lat temu. Wycieczka z przewodnikiem, która opowiada o jaskiniach i związanych z nimi legendach, trwa około pół godziny. Nowy seat ateca właśnie tam nas dowiezie. Warto się ogrzać, ponieważ jaskinie mają temperaturę około 10 stopni, a wilgotność sięga 80%. Naturalne modele byłych „górników” i ich legendarnego mieszkańca – rabusia Madej umieszczono w podziemnych komnatach. Ku radości najmłodszych, a także ich strachowi, w kilku miejscach z sufitu zwisają czarne, wełniane pająki, we wnękach czają się szkielety i nietoperze.