Reflektory biksenonowe – co to jest?

Światła Technologia

Światła samochodowe to podzespół, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego tak ważny jest proces ich projektowania i testowania. Doskonale wie o tym Seat, który tworząc oświetlenie do swoich nowych modeli, zaprasza do współpracy projektantów i inżynierów, którzy pracują nad nimi ponad trzy lata.

Dobre, mocne reflektory doskonale oświetlają drogę, pozwalając odpowiednio wcześnie zobaczyć znaki, przeszkody i zagrożenia. Dzięki mocnemu oświetleniu także nasz samochód jest dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Lampy ksenonowe emitują dwukrotnie jaśniejszy strumień światła niż tradycyjne halogeny. Dlatego są cenione przez producentów samochodów.

Zalety lamp ksenonowych

Żarówki ksenonowe wypełnione są gazem – ksenonem. Wysyłanie fal elektromagnetycznych przez gaz zamknięty w szklanej bańce uwarunkowane jest wyładowaniem o bardzo wysokim napięciu dochodzącym do 30 tys. woltów. Technologia ksenonowa potrzebuje nawet o 30 procent mniej energii niż rozwiązania wykorzystujące żarówki halogenowe. Lampy ksenonowe emitują bardzo jasne światło, mają o wiele szybszy zapłon w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Ponadto cechują się długą żywotnością, a to dlatego, że zużywają o wiele mniej prądu przy jednoczesnej produkcji większej ilości światła. Ma to wpływ na zużycie paliwa. Lampy ksenonowe są także bardziej wytrzymałe. Wytrzymują nawet 3 tysiące godzin.

Jeszcze więcej światła, czyli biksenony

Z uwagi na swoje zalety lampy ksenonowe stały się bardzo popularne na rynku samochodowym. Trzeba jednak pamiętać, że ksenony są używane wyłącznie w światłach mijania. Dlatego producenci żarówek opatentowali reflektory biksenonowe, dzięki którym kierowcy mogą korzystać z technologii ksenonowej przy używaniu zarówno świateł mijania, jak i drogowych. To spora oszczędność energii. Warto pamiętać, że zarówno żarówki ksenonowe, jak i biksenonowe wymieniamy parami, bo jedna wymieniona żarówka będzie świeci mocniej.

Biksenony albo lampy LED

W reflektory biksenonowe wyposażona jest większość nowych modeli Seata – Ibiza, Leon, Ateca. Każdy ma też wersję z pełnym oświetleniem LED. Połączenie tych dwóch technologii decyduje o tym, że droga przed autem jest oświetlona dobrze. Nowy Seat Tarraco ma pełne oświetlenie LED w standardzie.