Jak prawidłowo dbać o akumulator?

Samochód Seat

Dobrze użytkowany i zadbany akumulator będzie służył bezawaryjnie przez kilka ładnych lat. Wiele baterii oznaczanych jest jako bezobsługowe, nie oznacza to jednak, że nie wymagają chociażby minimum uwagi. Najlepiej oddać go w ręce specjalistów z autoryzowanego serwisu Seata, którzy lepiej niż ktokolwiek znają się na akumulatorach.

 

ASO Seat radzi – im mniej jeździsz, tym regularniej doładowuj akumulator

Akumulator ładuje się sam podczas jazdy – tak najprościej można wytłumaczyć jego działanie. Nie jest zatem niczym dziwnym, że jeżdżąc niewiele, sporadycznie, dużo łatwiej o jego rozładowanie. Jest to zwłaszcza częste, wbrew pozorom, w nowych autach, gdzie jest tak wiele odbiorników elektrycznych, że alternator nie jest w stanie naładować akumulatora na krótkich trasach. Jeśli stale będzie on niedoładowany, bo samochód będzie używany raz w tygodniu na krótkiej trasie, spadnie jego wydajność i może bardzo łatwo wysiąść. Autoryzowany serwis Seata radzi, żeby raz na jakiś czas wybrać się w dłuższą trasę, albo jeśli to niemożliwe, regularnie doładowywać akumulator, co również może wykonać specjalista z ASO.


Nie rozładowuj całkiem akumulatora i dbaj o jego czystość

Całkowite rozładowanie akumulatora może doprowadzić do jego stałego i nieodwracalnego uszkodzenia. Dlatego nie powinno się pozwalać mu na to, aby wyładował się do końca. Dlatego jeśli tylko zaświeci się kontrolka sugerująca, że akumulator jest na wykończeniu, koniecznie jest podłączenie go do ładowania. Bardzo ważne jest także dbanie o akumulator z zewnątrz. Nie każdy użytkownik samochodu o tym wie, ale z pewnością specjaliści z ASO Seat informują o tym swoich klientów, że zalegający na obudowie akumulatora brud może doprowadzić do szybszego jego rozładowywania, a dzieje się to na skutek prądów pełzających.

 

Dbanie o akumulator można ograniczyć wyłącznie do ekonomicznej i częstej jazdy oraz utrzymywania porządku z wierzchu, jednak w wielu przypadkach koniecznie jest także dokładniejsze i bardziej kompleksowe sprawdzanie jego stanu, w czym pomocny okazać może się autoryzowane serwis Seat.