Downsizing to pojęcie, które od jakiegoś czasu jest coraz bardziej popularne w motoryzacji. Niewielkie silniki z doładowaniem pozwalają na pozyskanie sporej mocy z niedużych pojemności. Warto dowiedzieć się na czym to polega.
Downsizing na przykładzie Seata
Silniki określane mianem downsizingu najlepiej będzie opisać na przykładzie samochodu od Seata. Takim samochodem jest Seat Ibiza, w którym jednostki wolnossące o dużych pojemnościach zastąpiono trzycylindrowymi konstrukcjami, wyposażonymi w turbodoładowanie. Mniejsza pojemność silnika przekłada się na niższą masę własną i zużycie paliwa, co jest bardzo korzystne. Pomaga to uzyskać zastosowanie turbodoładowania i bezpośredniego wtrysku paliwa wraz z dwumasowym kołem zapasowym. Jeśli kierowca jedzie spokojnie,z jednostajną prędkością to małe silniki zużywają mniej paliwa. Jeżeli natomiast gaz jest mocniej dociśnięty to zwiększa się zużycie.
Dodatkowo, im większa jest masa pojazdu tym więcej energii jest potrzebne do napędzania. Zastosowanie downsizingu sprawia, że wzrasta sam moment obrotowy, wpływający na elastyczność jazdy.
Idea downsizingu a nowy Seat Ibiza
Jak już wspomniano, downsizing zastosowano w modelu jakim jest nowy Seat Ibiza. Zmniejszona objętość skokowa i bezpośredni wtrysk paliwa to główne elementy, wskazujące na to, że downsizing został wykorzystany. Bezpośredni wtrysk paliwa poprawia efektywność spalania mieszanki paliwowej w cylindrach. Oddziałują na to także tłumiki drgań na kołach pasowych i dwumasowe koła zamachowe. Bezpośredni wtrysk paliwa pozwala też na zastosowanie zaawansowanych wtryskiwaczy. W Seacie Ibiza założony jest nowy silnik 1.0 EcoTSI, uzyskujący moc 95 lub 110 KM. Wzięto więc pod uwagę wszystkie wyznaczniki, bezpośrednio składające się na to, jak wygląda downsizing. W skrócie: zastąpiono większy układ napędowy mniejszym, jednak o tych samych parametrach. Downsizing posiada wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę, jeśli myśli się o samochodzie ekonomicznym i praktycznym.